Search
Close this search box.

پستهای اخیر

خبرنامه

برای به روز ماندن در خبرنامه ماهانه ما مشترک شوید

نحوه انتخاب کولر گازی

نحوه انتخاب کولر گازی

فهرست مطالب

نحوه انتخاب کولر گازی مناسب

در این مقاله سعی داریم تا نحوه انتخاب کولر گازی و سیستم سرمایشی مناسب با محیط و باب میل شما از نظر کیفیت، راهنمایی های لازم و حائز اهمیتی را ارائه بدهیم. قطعا برای خرید کولر گازی و یا سیستم تهویه مطبوع با چالش بزرگ انتخاب مدل و برند رو به رو هستید. اولین مسئله ای که ذهن شما را درگیر خواهد کرد، قاعدتا برند سیستم تهویه و کولر گازی می باشد که امروزه برند های بسیاری در بازار با قیمت های مختلف وجود دارند. این کولر و سیستم ها با درجه کیفی متفاوت، از ضعیف تا قوی، ظرفیت های پایین تا بالا، طرح و رنگ های مختلف و کاربرد های متعدد و گوناگون تولید شده اند تا در دسترس عام جهت بهبود آسایش و همچنین داشتن هوایی معتدل و دلنشین باشد.

مسائل مهم دیگیری نیز وجود دارند اعم از خرید از کدام فروشگاه تا مسئله انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب. شرکت اورین تهویه با افتخار قصد دارد تا شما را توسط خواندن این مقاله راهنمایی کرده و مشرف سازد. شما بعد از خواند این مطلب بسیار راحت و با خیالی آسوده بهترین خرید را خواهید کرد.

ضمن این مسئله که شرکت اورین تهویه با برگ های زرین بی شمار در دنیای تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمانی و همچنین در زمینه سیستم های تهویه مطبوع، با داشتن کارشناسان حرفه ای و مجرب در کنار شما است.

شما می توانید توسط ارتباط با شرکت اورین تهویه، تنها نماینده انحصاری و رسمی برند معتبر و ستودنی وستن ایر Westen Air، بهترین مشاوره را در هر زمانی دریافت کنید.

 

 

کولر گازی

 

 

روش انتخاب کولر گازی

اسپلیت یا کولر گازی ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که هر یک مناسب با شرایط خاص و محیط هستند.

  • کولر گازی دیواری: در ظرفیت های گوناگونی هستند که ظرفیت های پایین مناسب برای منازل مسکونی و فضای کوچک اند و همین اسپلیت ها با ظرفیت های بالاتر جهت متعادل کردن هوا در منازل مسکونی با متراژ بالا نصب و راه اندازی می شوند. این نوع سیستم ها یعنی کولر گازی دیواری دو تکه بوده که شامل یونیت داخلی و یونیت خارجی می باشد. یونیت خارجی که همان کمپرسور می باشد، خارج محیط نصب شده و این اسپلیت ها در مدل های متفاوت تولید می شوند. به طور مثال کولر گازی های اینورتر که کم مصرف بوده و نسبت به اسپلیت های معمولی مصرف انرژی بسیار کمتری دارند. و یا کولر گازی های مدل تروپیکال که مناسب برای مناطق گرمسیر هستند. اسپلیت های دیواری از صدای بسیار کمتری هنگام کار نیز برخوردار هستند. به طور مثال اسپلیت های وستن ایر، وست کول و وستنوم در هنگام روشن بودن، صدای خیلی کمی دارند که از ویژگی های این برند بوده، کیفیت ساخت را اثبات کرده و خود را یه سایر برند ها دیکته می کند.

 

  • کولر گازی های ایستاده: این اسپلیت ها دو تکه بوده، یعنی کمپرسور آن همانند اسپلیت دیواری داخل پنل خارجی قرار دارد که موجب بی صدا بودن آن شده. کولر گازی دیواری با توجه به نیاز مصرف کننده می تواند برای فروشگاه ها و مغازه ها مناسب باشد.

 

  • کولر گازی های پرتابل و پنجره ای: این نوع کولر گازی های یک تکه هستند. به شکلی که کمپرسور داخل همان یونیت داخلی تعبیه شده است که موجب شده تا صدای بیشتری نسبت به اسپلیت های ایستاده و دیواری داشته باشند.

در ادامه می پردازیم به روش انتخاب کولر گازی با توجه به اولویت ها:

 

 

انتخاب کولر گازی بر حسب ظرفیت آن

 

همانطور که مشرف هستید کولر های گازی دیواری در ظرفیت های 9000 الی BTU 36000، کولر گازی های ایستاده در ظرفیت های 36000 الی BTU 100000 و کولر گازی های پرتابل و پنجره ای در ظرفیت های 12000 و 14000 بی تی یو موجود هستند. ظرفیت اسپلیت ها در واقع با واحد BTU اندازه گیری می شود. BTU مخفف تعریف British Therma Unit است که منظور از آن میزان ظرفیت سرمایشی کولر گازی در بازه زمانی مشخص و همچنین در متراژ محیط معین می باشد. یعنی هر واحد BTU در فشار یک اتمسفر، می تواند دما را از 60 درجه فارنهایت به درجه 61 برساند.

اکنون شما متوجه این مسئله هستید که کولر ها با ظرفیت های متفاوت به چه معنایی هستند و چه میزان قدرت دارند. در ادامه مقاله با توجه به اولویت بندی می پردازیم به عوامل مهم و حائز اهمیت در خرید و انتخاب اسپلیت مناسب با شرایط شما.

 

 

موارد مهم و موثر در انتخاب کولر گازی مناسب

 

در وحله اول ظرفیت مورد نظر خود را با توجه به متراژ از جدول زیر انتخاب کنید. جدول زیر به صورت دقیق و مرتب توسط کارشناسان مجرب و خبره تایید و بررسی شده است.

 

 

 

 

پس از بررسی ظرفیت اسپلیت با توجه به متراژ، مسائلی نیز در انتخاب صحیح کولر گازی دخیل هستند. از جمله: به ازای هر یک نفر 500 BTU  به ظرفیت کلی اضافه میگردد، و برای جبران گرمای وارد شده به محیط از جانب نور خورشید، آشپزخانه، موقعیت واحد و مجاورت با موتور خانه و فضا های گرم باید بازه ی 1000  تا 2000 واحد BTU به ظرفیت کلی نیز اضافه گردد.

مسائل بسیار مهمی جهت انتخاب اسپلیت برای محیط مورد نظر وجود دارد که از اساسی ترین آنها می توان به متراژ اشاره داشت. اولین رکن برای خرید، قاعدتا بررسی و ارزیابی متراژ محیط توسط کارشناس است. در ادامه نیز موقعیت مکان اهمیت دارد که در چه طبقه ای است. زیرا برای طبقات بالاتر ظرفیت بیشتری نیاز است تا به دمای مورد نظر رسید اما برای طبقات پایین ظرفیت کمتری. به طور مثال اگر برای طبقات میانی به ازای هر متر مربع 400 واحد BTU نیاز باشد، برای طبقات بالا به ازای هر متر مربع 600 واحد BTU باید در نظر گرفت.

میزان نور گیری و تعداد افراد و مقدار ورود و خروج افراد، نوع سیستم نور رسانی و روشنایی ساختمان، منافذ، تعداد پنجره ها و موقعیت آنها و نوع دیوار و سقف ساختمان نیز لحاظ هستند تا سیستم مناسب انتخاب و نصب شود.

مسکونی و یا اداری بودن مکان نیز تاثیر گذار است. اگر در محیطی اداری تعدادی سیستم نیز وجود داشته باشد و یا طول کابل و یا طول لوله کشی اسپلیت زیاد باشد، قطعا به کولر گازی با ظرفیت بالاتر نسبت به حالت معقول نیاز است تا پاسخ گو باشد.

 

 

روش انتخاب کولر گازی

 

 

انتخاب با توجه به آب و هوای منطقه

 

آب و هوای منطقه ای که کولر گازی داخل ساختمان های آن منطقه نصب می شود نیز برای نحوه انتخاب کولر گازی بسیار مهم بوده و قابل توجه است. شرکت هایی که در زمینه طراحی و تولید سیستم های تهویه مطبوع هستند، معمولا اسپلیت های خود را در مدل هایی طراحی میکنند و می سازنند که هر یک از این مدل ها مناسب با آب و هوای مناطق باشد. به طور مثال اسپلیت های وستن ایر در انواع مدل ها تولید شده تا قابل استفاده در تمام حالات و وضعیت آب و هوایی باشد. این مدل ها با حرف T مشخص شده اند. مدل های T1 جهت استفاده در مناطق با آب و هوای معتدل هستند و  مدل T3 مناسب برای مناطق گرمسیری می باشند.

 

 

حرف آخر

شرکت بزرگ اورین تهویه اوا، تنها نماینده رسمی و انحصاری  Westen Air وستن با کادری مجرب و کارشناسان سرشناس، جهت راهنمایی و نحوه انتخاب کولر گازی، نصب و راه اندازی بهترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی در کنار شما عزیزان هستند. شما می توانید برای مشاوره در هر زمانی با ما تماس حاصل فرمایید.

 

ایده ای بهتر برای زندگی بهتر

 

نظری ثبت نشده است، اولین نفر برای ارسال نظر باشید

فرم ارسال نظر