Search
Close this search box.

پستهای اخیر

خبرنامه

برای به روز ماندن در خبرنامه ماهانه ما مشترک شوید

تفاوت های داکت اسپلیت و اسپلیت کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت با اسپلیت معمولی

فهرست مطالب

اگر قصد خنک کردن منزل و یا محل کار را دارید، یکی از اصلی ترین سوالات برای شما این خواهد بود: داکت اسپلیت یا اسپلیت دیواری؟
کار اصلی هر دو خنک کردن محیط می باشد، اما تفاوت های زیادی بین آن ها وجود دارد.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت ها در محل کار، فروشگاه ها و فضاهای بزرگ استفاده می شوند. اما استفاده از آن ها برای خانه ها نیز در حال گسترش می باشد. این دستگاه ها شامل محلی مرکزی هستند که در آن هوا تحت عملیات خنک سازی قرار می گیرد. سپس این هوا توسط فن ها به سیستم های داکت اسپلیت هر اتاق فرستاده می شود. بنابراین داکت اسپلیت ها برای نگه داشتن دمای یک محیط بزرگ در یک دمای یکنواخت مناسب می باشد.

اسپلیت دیواری چیست؟

یک کولر گازی با داکت اسپلیت در داشتن یک کمپرسور جدا و واحد داخلی برای هر ناحیه ای که باید خنک شود متفاوت می باشد (به جز اسپلیت های چند سر که دارای چند اسپلیت متصل به یک واحد کمپرسور خارجی می باشند). واحد های داخلی و خارجی به وسیله لوله کشی به جای داکت به هم متصل می شوند. یکی از مزایای اصلی این نوع از دستگاه های تهویه مطبوع، این است که به شما اجازه کنترل دمای هر اتاق را می دهد.

تفاوت های داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری

کدام دستگاه راحت تر نصب می شود؟

در حالیکه هر دوی این دستگاه ها اساسا تحت یک اصل کار می کنند، نصب آن ها تفاوت زیادی دارد. داکت اسپلیت ها نیازمند وجود فضای داکت در سراسر خانه می باشد. دریچه در هر اتاق نصب می شود و واحد مرکزی در فضای بیرونی نصب می شود. بنابراین برای نصب داکت اسپلیت ها، طراحی شبکه آن قبل از ساخته شدن محیط راحت تر از نصب آن هنگام بازسازی محیط می باشد.
اسپلیت ها به خاطر استفاده از لوله برای ارتباط بین واحدها، نصب ساده تری نسبت به داکت اسپلیت دارند. در محل هنوز باید برای لوله کشی حفره هایی ایجاد شود، ولی نسبت به داکت اسپلیت ها میزان تخریب کمتر می باشد. در هر اتاق باید یک واحد اواپراتور سوار شده روی دیوار به جای دریچه داکت تعبیه شود.
با وجود این موارد، داکت اسپلیت ها به خصوص برای فضاهای کوچک گران تر به نظر می رسد. برای ساختمان های بزرگتر، هزینه معکوس می شود و داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت برای هر فضا ارزان تر می شود.

کارایی و هزینه های جاری:

اگرچه داکت اسپلیت ها هزینه های اولیه بالایی دارند، برای خنک کردن فضاهای بزرگ نسبت به اسپلیت ها با توجه به مقیاس، به طور موثر تری عمل می کنند. اگر اکثر اوقات نیازمند خنک کردن یک فضای کوچک در خانه خود(مانند اتاق خواب) باشید، اسپلیت ها به صرفه تر خواهد بود.

تعمیر و نگهداری و نظافت:

برای آن که سیستم های تهویه مطبوع کارایی لازم و عمر مفیدی داشته باشند، باید تمیز و نگهداری شوند و سرویس دوره ای از نکات مهم محسوب می شود. عدم مراقبت از این سیستم ها علاوه بر اعمال هزینه های سنگین روی صورت حساب انرژی، می تواند روی سلامتی خانواده هم تاثیر گذار باشد و باعث افزایش باکتری و بیماری شود.
یک دستگاه داکت اسپلیت باید هر ساله توسط یک متخصص بازرسی شود. این متخصصان چک می کنند که آیا سیستم به طور موثرتری کار می کند یا نیاز به تعمیرات دارد. همچنین فیلتر های آن باید سالی دو بار تعویض شود تا گرد و غبار مانع عملکرد دستگاه نشود. همچنین اگر دستگاه به خوبی کار نمی کرد و یا صداهای نامتعارفی داشت، توصیه می کنیم با تکنسین دستگاه تماس بگیرید.
در حالی که سیستم های اسپلیت کمتر نیاز به تعمیرات دارند، بهتر است برای کارایی موثرتر و اطمینان از عملکرد مناسب، هر 6 ماه یکبار توسط مختصص چک شوند. همچنین فیلترها، کویل ها و واحدها برای کارایی بهتر باید مرتبا تمیز شوند.

ظاهر و زیبایی:

از نظر ظاهر و زیبایی، این سیستم ها تفاوت های قابل توجهی دارند. هر دوی آن ها دارای واحد های خارجی هستند که معمولا در فضای باز نصب می شوند. در فضای داخلی، داکت اسپلیت ها تقریبا نامرئی هستند و تنها چیزی که قابل مشاهده می باشد، دریچه ها و سیستم کنترل روی دیوار می باشد. اما سیستم های اسپلیت دارای واحد های داخلی به صورت جعبه های مستطیلی آویزان روی دیوار هستند. بعضی از افراد می توانند این موارد را نادیده بگیرند ، در حالی که برخی دیگر این موضوع را چالشی برای دکوراسیون منزل می دانند.

در کل، هر دوی این دستگاه ها اساس کار مشابه و تفاوت های کوچک زیادی دارند. این که کدام دستگاه انتخاب شما می باشد، بستگی به وضعیت و ترجیح شما دارد. برای انتخاب، هم باید جنبه های کوتاه مدت و هم جنبه های بلند مدت را در نظر گرفت. هر دوی این دستگاه ها می تواند گزینه خوبی باشد، اما این که کدام یک برای خانه شما مناسب تر می باشد، بستگی به انتخاب شما دارد.

نظری ثبت نشده است، اولین نفر برای ارسال نظر باشید

فرم ارسال نظر