Search
Close this search box.

پستهای اخیر

خبرنامه

برای به روز ماندن در خبرنامه ماهانه ما مشترک شوید

تابستان گرم با کولر گازی کم مصرف

چگونه از دستگاه های تهویه مطبوع در تابستان استفاده کنیم؟

فهرست مطالب

در طول تابستان و به ویژه در روزهای گرم آن، سیستم‌های تهویه مطبوع جز جدایی ناپذیر هر خانه و محل کار محسوب می‌شوند. اما چگونه می‌توانیم از واحدهای تهویه مطبوع خود به طور مؤثرتر استفاده کنیم؟ آیا استفاده از سیستم‌های تهویه هوا صرفه اقتصادی دارد؟ آیا سیستم‌های تهویه هوا می‌توانند فضای هوا را معتدل‌تر نمایند؟

اگر روش استفاده صحیح از این دستگاه‌ها را بدانیم، پاسخ به این سوالات امکان پذیر خواهد بود. اگر نکات استفاده از این سیستم‌ها را بیاموزید، بدون ترس از مصرف بالای برق می‌توانید محل مورد نظر را با حداقل مصرف انرژی خنک کنید.

  • اولین قدم انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب می‌باشد. حجم محل مورد استفاده در انتخاب سیستم تهویه بسیار مهم می‌باشد. اگر دستگاهی با ظرفیت کم را برای یک فضای بزرگ انتخاب کنید، افزایش مصرف برق و کاهش کارایی سیستم را شاهد خواهید بود.
  • انتخاب دمای اتاق مرحله بعدی می‌باشد. دمای اتاق را نباید خیلی کم انتخاب کنید. در تابستان انتخاب دمای بین 27 تا 29 درجه سانتی‌گراد برای واحد تهویه مطبوع مناسب می‌باشد. به طور کلی نباید اختلاف دمای بیرون و داخل زیاد باشد. به طور کل می توان گفت دمای واحد تهویه مطبوع، باید 12 درجه پایین تر از دمای هوای بیرون تنظیم شود.
  • خاموش کردن دستگاه تهویه مطبوع در حالی که در محل هستید، صرفه جویی در مصرف انرژی نیست! در صورت خاموش کردن و راه اندازی مجدد، انرژی بیشتری مصرف می‌شود. کار کردن دستگاه با یک دمای مناسب به مراتب انرژی کمتری مصرف می‌کند.
  • در طول شب، از واحد‌های تهویه مطبوع استفاده نکنید. اکثر دستگاه‌ها دارای حالت خواب می‌باشند. با استفاده از این ویژگی دستگاه سطح دمای محیط را به مقدار مورد نیاز می‌رساند و پس از مدتی خاموش می‌شود. بدین صورت بدون صرف هزینه و بدون بیمار شدن محیط را خنک می‌کند.
  • درها و پنجره‌ها را به طور کامل در طول روز بسته نگه دارید. ورود هوای گرم به محیط باعث فشار به سیستم تهویه و افزایش مصرف انرژی می‌شود.
  • استفاده از اجاق گاز و یا پروژکتور، باعث گرم‌تر شدن محیط می‌شود. بهتر است بهینه تر از این دستگاه‌ها استفاده کنید.
  • اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مسئله مهمی می‌باشد. استفاده از کرکره و پرده برای جلوگیری از ورود نور و حرارت خورشید به داخل محل در مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع تاثیر فراوانی دارد.
  • فضاهایی که در طول روز استفاده نمی‌کنید را جدا کنید تا بدون جهت خنک نشوند. حجم فضای محیط در مصرف انرژی تاثیر دارد.

 

نظری ثبت نشده است، اولین نفر برای ارسال نظر باشید

فرم ارسال نظر