Search
Close this search box.

پستهای اخیر

خبرنامه

برای به روز ماندن در خبرنامه ماهانه ما مشترک شوید

معایب و مزایای سیستم های VRF

فهرست مطالب

برای خرید سیستم های VRF، بهتر است با معایب و مزایای سیستم های VRF آشنا شویم.

تاریخچه VRF

 

هم اکنون سیستم‌های تهویه مطبوع VRF در ۵۰ درصد از ساختمان‌های اداری و در ۳۳ در صدر ساختمان‌های بزرگ تجاری این کشور به کار می‌رود .

VRF چیست ؟

 مخفف Flow Refrigent variable به فضای جریان مبرد با دبی متغییر می‌باشد. در این سیستم یک کندانسینگ یونیت مرکزی با چند هواساز داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که متناسب با بار برودتی و حرارتی مورد نیاز هر هواساز، میزان جریان مبرد تغییر یافته و در کندانسینگ یونیت توسط سیستم اینورتر هر کمپرسور تغییر می‌نماید.
با توجه به حساسیت سیستم V.R.F اجرای آن کار بسیار تخصصی می باشد که در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجراء کل سیستم دچار مشکل خواهد شد. پس بهتر است در صورت خرید دستگاه از هر شرکت و یا برندی کار طراحی، نصب و اجرا نیز به عهده فروشنده باشد.

 

طریقه کار کرد سیستم‌های VRF

سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت، که در داخل آن‌ها از تعدادی واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی استفاده می‌شود، از یک تکنولوژی مناسب برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری سبک با جریان متغیر مبرد یا VRF متحول شده‌اند که می‌توانند تهویه مطبوع خوبی را برای ساختمان‌های تجاری عظیم فراهم نمایند.
در فناوری VRF از کنترل‌های هوشمند یکپارچه، محرک‌های سرعت متغیر(VSD) ، لوله‌کشی مبرد، و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می‌شود که واجد ویژگی‌‌هایی مانند سهولت نصب بازدهی بالای انرژی، انعطاف پذیری عملکرد، و کنترل منطقه هستند.
در فناوریVRF کنونی از موتورهایی با مبدل جریان (کموتاتور) الکترونیکی(ECM)، کمپرسورهای پیچی با محرک معکوس‌گر، کمپرسورهای چندتایی، پیکربندی‌های چندکاره، مداربندی پیچیده مبرد و روغن، برگشت‌ها و کنترل‌هایی استفاده می‌شود که اجازه می‌دهند تا ۶۰ واحد داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار نماید سیستم‌های مولتی اسپلیت متشکل از چند قسمت داخلی متصل به یک واحد خارجی می‌باشد.

 

 

سیستم‌هایVRF انواع پیشرفته‌‌ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال و با کانال هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی زیادی به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه‌‌ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم کنند. سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپیلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی، یا سرمایش در تمام واحدها را امکان پذیر می‌سازند؛ نه گرمایش و سرمایش همزمان. اما سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما جهت کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم می‌کنند.

 

مزایای استفاده از سیستم VRF

1) مدیریت پنل‌ها جهت افزایش بهره وری تا 20%: به طور مثال اگر ظرفیت یک کندانسور
Btu/h 100000 باشد مجموع ظرفیت یونیت‌های داخلی متصل به آن می‌تواند تا Btu/h 120000 باشد و این به معنای افزایش ظرفیت دستگاه نیست بلکه به معنای مدیریت ظرفیت و تقسیم بار برودتی بین یونیت‌های داخلی می‌باشد. این ویژگی در ساختمان‌هایی که هم از شمال و هم از جنوب نورگیر هستند بیش‌ترین استفاده را دارد.

2) استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع دیجیتال اینورتر: این ویژگی به تنهایی می‌تواند مصرف برق را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

3) امکان طول لوله کشی در متراژ بالا
به صورت عمودی: متراژ مطابق با کاتالوگ شرکت سازنده
به صورت افقی: متراژ مطابق با کاتالوگ شرکت سازنده
مجموع طول لوله کشی به صورت عمودی، افقی و شاخه‌ها تا 250 متر، اختلاف ارتفاع بین دو شاخه حداکثر 15 متر می‌باشد.

4) امکان کنترل هر یونیت داخلی به صورت مجزا
5) امکان استفاده از دستگاه برای تولید گرمایش (Heat pump) در زمستان
6) تنوع در استفاده همزمان از انواع یونیت داخلی (کاستی، دیواری، سقفی توکار و کانالی)

 

 

معایب استفاده از VRF

1) در صورت کوچکترین نشتی گاز در مسیر لوله کشی کل سیستم دچار مشکل می‌شود (به دلیل عدم توازن و فشار گاز درون شاخه‌ها) و فرایند تولید سرما جهت کلیه‌ی یونیت‌های داخلی دچار اختلال می‌شود. پیدا کردن نشتی لوله مسی بسیار سخت و هزینه بر است چرا که مبرد‌های مورد استفاده در VRF بدون بو و بدون رنگ هستند و احتمال تخریب جهت مشخص شدن محل نشت و عیب یابی لوله مسی صدمه دیده بسیار زیاد است و باید آن قسمت که دچار نشتی شده تعویض گردد.
2) در صورت استفاده از دستگاه جهت تولید گرمایش باید به نکات ذیل توجه کرد:

1-2 ) استفاده از کمپرسور دستگاه جهت گرمایش مشمول هزینه برق می‌باشد، که با توجه به هزینه برق در کشور ایران است استفاده از آن جهت تولید گرمایش مقرون به صرفه نمی‌باشد.

(2-2 در شرایط ایده آل جهت تولید گرمایش در زمستان به ازای هر 1 ساعت تولید گرمایش، 5 دقیقه تولید سرمایش نیز دستگاه خواهد داشت، این به دلیل عمل Reverse کردن کمپرسور دستگاه می‌باشد.
پیشنهاد می شود جهت استفاده از دستگاه برای گرمایش توسط موتورخانه یا پکیج، آب گرم به پنل‌های داخلی (نوع سقفی توکار یا کانالی) که مجهز به کویل آب گرم شده‌اند رسانده شود و در زمستان از گرمایش مطبوع نیز بدون هزینه برق بهره مند شوید.

البته در این صورت شما مجاز به انتخاب دو نوع پنل داخلی بیشتر نیستید و دیگر امکان استفاده از پنل های دلخواه با سلیقه خود را نخواهید داشت، باید از پنل های سقفی توکار با فشار استاتیک pa30 و یا پنل‌های داخلی High static کانالی استفاده کنید.

3) در صورت تغییر معماری امکان تغییر جای یونیت داخلی وجود ندارد. چرا که با کوچک‌ترین تغیر فشار درون شاخه‌ها به هم می‌ریزد و باعث اختلال در تولید سرمایش در تمام یونیت‌های داخلی می‌شود.
با توجه به مزایا و معایب VRF به نظر می‌رسد استفاده از این دستگاه در هتل‌ها، در مناطق گرمسیر مقرون به صرفه و کاربردی باشد.

نظری ثبت نشده است، اولین نفر برای ارسال نظر باشید

فرم ارسال نظر